Alvás kismamaként - Ezekre figyelj a valódi pihenés érdekében!

Alvás kismamaként - Ezekre figyelj a valódi pihenés érdekében!
Tanulmányok alapján a nőknek több alvásra van szüksége, mint a férfiaknak, ez pedig a várandósság ideje alatt különösen fontos, hiszen a megfelelő mennyiségű pihenés a baba és a mama egészségéhez is elengedhetetlen. Kismamaként azonban az elalvás gyakran nehézséget okozhat, hiszen lehetetlen elsőre megtalálni a legkényelmesebb pózt, a forgolódás pedig komplikációkkal jár, emellett a hát vagy a végtagok fájdalma sem segít a helyzeten, valamint érzékenyebbek lehetünk ilyenkor a hőmérsékletváltozásra is. Sokaknak már a terhesség kezdetétől problémái lehetnek, azonban a várandósság utolsó három hónapjában a legnehezebb, hiszen ilyenkor csökken a mélyalvás mennyisége és megnő az éjszakai felébredések száma.

Nem kell azonban megijedni, ezeknek a gondoknak az elkerülése vagy a nehézségek csökkentése nem lehetetlen, van néhány lehetőségünk, ami segíthet a helyzeten.

Nézzük, melyek ezek!

1. A hátfájdalom csökkentése

A leggyakoribb panaszt a porckorongokra kifejtett terhelés okozza, melynek csökkentését például egy fedőmatrac beszerzése segítheti. A fedőmatrac egyenletesen osztja el a terhelést, kiegyenlíti a nyomáskülönbségeket, így csökkenti a csípőre nehezedő nyomást és alátámasztja a gerincoszlopot. Emelett azért is jár neki pluszpont, mert a megfordulást is megkönnyíti a kismamák számára.

A matrac mellett ma már számtalan speciális kismamapárnát is beszerezhetünk, melyek tehermentesítik a gerincoszlopot vagy a nyakcsigolyákat, így az oldalt fekvést vagy a hason fekvést is könnyebbé teszik nagy pocakkal. Ezekből a párnákból többféle kialakítás is létezik, többségük pedig a kismamáknak való támasztnyújtás mellett másképp is használhatók, így a szoptatásban vagy babánk kényelmes elhelyezésében is segíthet. A kismamapárnák egy részét üzleteinkben is megtalálhatod, valamint webshopunkból is beszerezheted.

2. Napközbeni szundik

Terhesség alatt a fáradtság sokkal gyakrabban veszi át az uralmat a testünk felett, mivel a baba alaposan megdolgoztatja a szervezetünket. Ilyenkor nem kell rosszul éreznünk magunkat, hogyha többet alszunk az éjszaka folyamán vagy akár napközben is beiktatunk 1-2 szundit, a pihenés jár nekünk. A nyugodt és békés alváshoz teljes sötétségre van szükségünk, így, ha megoldható sötétítsük el a szobát amennyire lehetséges vagy használjunk szemmaszkot a pihenések során.

3. Megfelelő alvó pozíció kiválasztása

A várandósság során, főként annak utolsó trimeszterében az oldalunkon való alvást ajánlják az orvosok, részben azért, mert a hason vagy a háton fekvés ilyenkor már nem igazán megoldható és nem is egészséges, részben pedig azért, mert ebben a pozícióban a legideálisabb a magzat és a méh vérellátása és tápanyagellátása, valamint a vesék is könnyebben kiválasztják ki így a bomlástermékeket. Mivel a végső pozíció az alvás során az oldalt fekvés lesz, érdemes már a kezdetektől erre szoktatni magunkat.

4. Kényelmes alvóruha és ágynemű beszerzése

A teljes kényelem érzete elengedhetetlen a jó alváshoz, így mindenképp lenge hálóingek viselése ajánlott ilyenkor, hiszen ezek nem szorítanak és nyomnak alvás közben. Fontos, hogy anyaguk lágy és puha legyen, rugalmas anyagának köszönhetően pedig engedje testünk számára a könnyed mozgásokat, így viszkóz, pamut vagy puha mikroszálas darabok lesznek a számunkra megfelelőek. Ha szeretnénk a várandósság utáni időszakra is felkészülni, érdemes olyan hálóinget választanunk, mely a kényelmes szoptatást is elősegíti, így lecsatolható a pántja vagy mély dekoltázsú a mellrésze. Ágynemű tekintetében szintén a puha, légáteresztő anyagokra lesz szükségünk, hiszen ezek segítik a hő- és nedvességszabályozást.

5. Megfelelő napi rutin kialakítása

A minőségi alváshoz elengedhetetlen, hogy egészséges ételeket, fontos tápanyagokat vigyünk a szervezetünkbe, hiszen a nehéz ételek könnyedén megfekhetik a gyomrot. Lefekvés előtt különösen figyeljünk arra, hogy már csak könnyű ételeket fogyasszunk, mivel ezek nem terhelik meg az emésztőrendszert. A nap folyamán a bő folyadékbevitel is elengedhetetlen, legalább 2-3 litert érdemes elfogyasztanunk, ezt azonban úgy elosztva, hogy lefekvés előtt már ne igyunk túl sokat, az esetleg vizelési ingerek elkerülése miatt. Próbáljunk odafigyelni arra, hogy nagyjából ugyanabban az időben feküdjünk le és keljünk fel, próbáljuk tartani magunkat egy rutinhoz. A megfelelő tápanyag és folyadékbevitel mellett a friss levegő, a kellemes séták, a kismama tornák és meditációk szintén jó hatással vannak a szervezetre, így ezek is segítik a pihentető alvást.

6. Stresszcsökkentés és elalvást segítő gyakorlatok

Ha minden igyekezetünk ellenére sem sikerül elaludnunk, nem szabad tépelődnünk ezen és forgolódni, mivel ez csak felhergel minket és még kevésbé sikerül tőle elaludnunk. Ahhoz, hogy sikerüljön lenyugtatni az elménket, élvezhetünk egy könnyed lábfürdőt, fürdőt vagy akár váltózuhanyt, azonban figyelnünk kell arra, hogy a fürdő ne legyen túl meleg és ne áztassuk magunkat sokáig. Végezhetünk emellett légzőgyakorlatokat, melyek segítik a koncentrációt, kapcsolhatunk be kellemes, nyugtató zenét, vagy végezhetünk valamilyen könnyed kikapcsolódást, ami segíti a fokozatos elálmosodást, így akár olvashatunk egy kicsit, vagy megihatunk egy meleg teát vagy kakaót.

Ha bármilyen kérdésed lenne a kismama és szoptatós hálóingekkel kapcsolatban keress minket bátran elérhetőségeink egyikén!
E-mail: info@kismamafehernemu.hu

Tartalomhoz tartozó címkék: kismama fehérnemű kismama hálóing